„Vzťahy sú ako strom ...“

Autor: Kristen Luptáková | 22.1.2011 o 15:00 | (upravené 22.1.2011 o 17:21) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  941x

Veľkosť človeka sa nemeria na centimetre, milimetre či inú mieru. Veľkosť niekoho nezistíte ani podľa toho ako vyzerá. Skutočné hodnoty odhadnete až po dlhšom čase. Všetko má totiž svoju postupnosť a tempo. Vzťahy by som prirovnala k stromu aj on má hlavný kmeň a vedľajšie korene každá jeho časť predstavuje niekoho iného. Zdá sa Vám to komplikované? Čítajte ďalej.

Predstavte si, že sa učíte tancovať spoločenské tance. V duchu si rátate kroky, nech nestratíte tempo a neurobíte chybu. Nie len spoločenský tanec ale aj medziľudské vzťahy ako som už spomínala vyššie, majú svoje pravidlá. Nemáme ich napísané na žiadnom kúsku papiera ale ak sa tieto pravidlá porušia môže nastať pád z veľkej výšky. Prekročená rýchlosť sa pokutuje nie len na diaľnici ale aj v živote. Ak sa však niekomu z Vás stalo to, že ste ju porušili určite Vám to prinieslo poučenie. Ja často hovorím: „Facky dostávam preto aby som sa dokázala znova postaviť na nohy.“

Občas sa dopočujem rôzne ľudské príbehy o vzťahoch či láske. Niekedy sa mi ani nechce veriť, že sú tie príbehy naozaj reálne. Často sa dostanem do štádia, že nie som schopná adekvátne reagovať. Počas takéhoto rozhovoru sa dozviem aj rôzne zaujímavé myšlienky. Tie ma potom nútia premýšľať a najčastejšie zistím, že sú praktické a užitočné. Jedna z týchto myšlienok zaberá miesto v mojej hlave aj teraz.

„Vzťahy sú ako strom.“ Povedal mi niekto s ľúbezným a zároveň nadšeným pohľadom v očiach počas reprodukovania jeho vlastného príbehu. Mala som z toho neuveriteľný pocit a potrebu odovzdať túto myšlienku niekam ďalej. „Nasťahovať“ ju aj do hláv iných ktorý ju buď zavrhnú, alebo sa s ňou chvíľu pohrajú. Predstavte si teda starý, košatý dub uprostred zelenej lúky. Tento dub zosobňuje vzťahy ktoré prežívate. „Niektoré vzťahy sú slabšie niektoré sú silnejšie.“ (Spomenula som si na ďalší výrok z rozhovoru). Tie slabšie vzťahy predstavujú konáre a silnejšie predstavuje kmeň. Nie, že by boli povrchné a odsunuté na vedľajšiu koľaj ale majú jednoducho inú silu. Do kmeňa zaradíte najbližšiu rodinu, priateľov a Vašu lásku. Tieto vzťahy si prešli vývojom a zostali umiestnené na tom správnom mieste. Konáre na strome si ponechajú ostatný priatelia. Práve toto miesto ma najviac mrzí. Umiestniť niekoho práve tam, neznamená vylúčiť ho zo svojho života. Konáre by som nazvala „miestom možností“ . Tu nájdete vzťahy ktoré boli silné ale neprehĺbili sa tak ako ste možno čakali. Ale aj takéto skúsenosti zažívame počas života a vždy je šanca zmeniť čokoľvek čo chceme.

Niekedy sa s nami pohrajú aj vlastné emócie. Preto v tomto celom „Strome života“ existuje jedno špeciálne miesto. Miesto ktoré sa nachádza priamo medzi kmeňom a konármi stromu. Tam sa dá umiestniť iba jeden človek. Osoba ktorá nie je Váš milenec, partner, rodina. Jednoducho niekto špeciálny. Niekto s kým vzťah sa ťažko definuje a možno nikdy neprídete na názov toho vzťahu. Ale aj napriek tomu je príjemný, plnohodnotný a poučný.

P.S. Každý mámme právo vlastniť „Strom života.“ Koho a na aké miesto si zaradíme je na našom slobodnom rozhodnutí. Pocity vedia veľa ovplyvniť a zlé skúsenosti zas veľa naučiť. Občas prekročíme rýchlosť ale vždy je tu výnimočný článok „Stromu života“ ktorý nás chytí pokiaľ padáme. Nesmieme sa mu však brániť pretože ak sa raz rozhodneme je viac než pravdepodobné, že toto rozhodnutie už nebudeme môcť zvrátiť. Ešte pomerne nedávno som sa chcela brániť jednému článku vo svojom kmeni aj ja. Po dlhom uvažovaní som si uvedomila, že moje vlastné rozhodnutie by som ľutovala trpko a príliš dlho. Tento článok môjho stromu považujem za nesmierne dôležitý. Má to však jeden háčik. Ešte neviem kam sa umiestni ale to zariadi čas a hlavne srdce. Keď si nájde svoje pevné miesto iste Vám o ňom rozpoviem príbeh. Teraz však stojí na lúke a pozerá sa na vysoký strom so spýtavom pohľadom. Ale verím, že raz vylezie hore a zaujme také miesto na ktoré naozaj právom patrí. Nech má teda aj Váš „Strom života“ svoju správnu hierarchiu (usporiadane) a nie je dôkazom sklamaní ale pevných a príjemných medziľudských vzťahov. Mne nezostáva nič iné ako sa na Vás aspoň cez písmenká usmiať a zaželať Vám veľa šťastia. Ďakujem každému kto má podiel na inšpirácií do môjho písania.

Posielam Vám jednu hudobnú lahôdku od skupiny HURTS. Príjemné počúvanie.

http://www.youtube.com/watch?v=jcaYlbJyyqg&feature=related

Vaša Kristína Kristen Luptáková :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?