„Prezleč si kabát“

Autor: Kristen Luptáková | 7.5.2011 o 22:45 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  974x

Možno ma táto moja menšia záľuba načisto „zdeformuje“ hovorím si potichu v súkromnom priestore mojej hlavy. Potom si kladiem otázku: „Je to normálne?“ Znovu chvíľku uvažujem a odpoviem si: „Je to normálne.“ Robí to veľa ľudí predsa nie som jediná a som v tom už dostatočne zbehlá nikto z mojich priateľov si to nevšimne o cudzích ľuďoch ani nehovorím. Nemajte strach, nie je to nič nelegálne, úchylné či čudácke. Ide o úplne jednoduchú vec. Pozorovanie, ľudí ich reakcií a konania. Ktokoľvek z Vás to aspoň raz v živote urobil. Toto pozorovanie mi prinieslo jeden poznatok. Mnoho ľudí dokonca ľudí čo sú nám blízky „nosia počas života masku“ či ľudovo povedané „prezliekajú si kabát.“ Niekedy to robia a uvedomujú si to, niekedy to robia lebo si to vyžaduje situácia a niekedy to robia nevedome.

 

Budem to asi musieť znášať počas celého života nato som prišla už poriadne dávno. Nebudem sa tváriť, že ma to nesklamalo. Ako som už hovorila v úvode mnoho ľudí má „predpoklady“ a dá sa to od nich očakávať, to, že si prezliekajú imaginárne kabáty a striedajú „karnevalové masky“ je v nich zakódované. Možno je to ich črta v povahe, spôsob uvažovania alebo im to jednoducho vyhovuje. Prezliekať si kabát pre mňa nie je veľmi príjemný rituál v živote ale niekedy sa musí z nás stať „iná osoba“ celkom nedobrovoľne. Myslím napríklad pri pracovných vzťahoch nadriadený a podriadený či kolegyňa a kolega. Je pravda, že nie vždy nám sadne každá osoba ktorú stretneme a vtedy nastupuje prezlečenie imaginárneho kabáta. Stačí ho prevrátiť na druhú stranu čiže ak je ten Váš čiernej farby nosiť v práci budete bielu.

Ja a moje druhé ja. Iná strana kabáta nemôžem sa s ňou stotožniť to som v poslednom čase zistila pri rôznych situáciách, stretnutiach s ľuďmi. Ak si prezlečiete kabát nemusí to znamenať vyslovenú pretvárku, stačí použiť v mnoho prípadoch len druh kompromisu. Správať sa k človeku tak aby to jemu vyhovovalo a Vám nespôsobovalo pocit, že sa sám sebe hnusíte. V podstate to nie je veľmi jednoduché dostať sa do toho kabáta a cítiť v ňom ako-tak komfortne. Ale... Iné východisko nie je. To ma naučilo všetko čo som zažila všetky konflikty by boli minimálne či menej intenzívne vďaka tomuto kroku.

Čo ak si kabát prezlieka niekto nám blízky a my o tom ani netušíme? Nuž, táto smutná záležitosť sa môže stať tiež a myslím si, že je to o poznanie horšia verzia. Pokiaľ to nezistíme tak žijeme v omyle. Ak na to prídeme veľmi nás to zabolí. Iste mi dáte za pravdu, že sú priatelia čo si držia vrchol v našom osobnom rebríčku jednoducho najlepší a potom tá skupinka kolegov, spolupracovníkov a pod. Ja som zažila žiaľ prvú skupinu kabát si prezliekal človek mne blízky, ten človek ktorému som verila, mala som pocit, že mu môžem dôverovať myslela som, že ho zosobňuje nie len ľudskosť ale aj skutočné priateľstvo a ak máte pocit priateľstva je to o dôvere. Ak tú dôveru v mojom prípade niekto stratí má jednu šancu na „reparát“ ale ak je to príliš závažné tak to jednoducho nechám tak. Tu sa konal pokus o „reparát“ ale určité okolnosti a „závažné, časté prezliekanie“ to všetko tichučko zakončilo. Bolo to bolestivé prekonať tú inú farbu, vidieť, že niekto na kom mi záležalo nosil masku ale aj to prináša život.

Masky či viacfarebné kabáty. To sa v živote stane nie je to príjemné. Nech je toho čo najmenej a ak sa to stane nech je to poučné ako v mojom prípade :)

Kristína

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?