„Celé je to o skladačke“

Autor: Kristen Luptáková | 3.6.2011 o 23:47 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  1020x

Niekoľko mesiacov dozadu som si tak kráčala po ulici a myslela som si, že to bude zasa len bežná cesta zo školy. Nikdy však neviete kedy to príde. Áno myslím presne „to" však viete, že čo myslím nie? :) Nie je to nič svetoborné stretne „to" každého z nás niekto si to všimne a patrične to využije a niekto si proste ďalej kráča domov, uvarí si svoj poobedňajší čaj na balkóne a zapáli si svoju obvyklú cigaretu. A tak to bolo aj v ten obvyklý deň. Išla som presne tadiaľ ako vždy, stretávala som tie isté tváre a kroky smerovali tak ako obvykle. Malo to však jeden rozdiel prečítajte si v čom to bolo odlišné. Občas totiž treba mať otvorené oči dokorán.

Vráťme sa k príbehu toho pána aby ste sa lepšie „dostali do obrazu.“ Ten pán  si obvykle vykonal svoj „balkónový rituál“ presne v tom poradí, v akom som Vám to napísala súčasť toho rituálu bolo aj „to“ on si to však nevšimol ale ja som si „to“ všimla myslím, že ak „to“ niekto prehliadne možno je inak naladený, pracovne vyťažený alebo jednoducho nie je tá osobnosť ktoré považuje za poetické už len ranné Slnko.  Ešte stále netušíte čo znamená záhadné „to“ ? Je to predsa známa „Pani Múza.“

Ten pán na balkóne si nevšimol  tú vzácnosť, že ho práve vtedy navštívila  lebo na „to“ proste nemal čas lebo do svojho rutinného rituálu „Múzu“ nikdy nevpustil, neakceptoval to, že niečo také ako je „Múza“ minimálne raz za život kopne každého z Vás ale je otázne či si to vôbec pri spleti povinností, radostí čo starostí všimnete.  A tak sa moja rozdielnosť prejavila v tom, že ja som si „Múzu“ všimla a dokonca som ju využila na niekoľkých miestach.

Tak ma mimovoľne tam niekde medzi asfaltom a pouličným muzikantom napadla základná myšlienka toho všetkého a niekde v spleti slov, ktoré sa kumulujú v mojej hlave a potom ich „dám na papier“ mi napadlo prirovnanie: “Život je ako skladačka.“ Je to ako keď si nadšenec Puzzle kúpi svoju obľúbenú tisícku a skladá ju pokiaľ nedôjde do cieľa. Napadla ma myšlienka, že tak je to vlastne s naším životom. Pri našom narodení položia rodičia prvú, v našom detstve ako keby to bola ďalšia „kvázi skladačka“ ktorú pridajú a vtedy sa to skončí. Od puberty až po dospelosť, dokonca nášho života je to už iba na nás postupne pridávame skladačku po skladačke a je len na nás či ten výsledný obrázok dokončíme.

Táto hlavná myšlienka ma nakoniec podnietila využiť ju na jeden krátky veršík. Ten som napísala pre niekoho na pamiatku, snažím sa ho rozvinúť v text a ako „doplnok“ vznikol tento článok.

Aj, napriek môjmu veku som stretla mnoho ľudí. Ľudí čo tento Puzzle základ dokázali ďalej nadviazať a využili svoj potenciál. Potom ďalšiu skupinu ktorá Puzzle vzdala tesne pred koncom lebo „pozadie“ sa im zdalo príliš zložité na poskladanie. Ďalšia kategória to po chvíli vzdala pre netrpezlivosť a tá posledná zostala niekde na okraji a nechcela sa o nič ani pokúsiť. Sú to rôzne osudy, povahy, tváre. Ich snaha buď bola maximálna a proste to nevyšlo, nedovolili to okolnosti alebo si proste našli dokonalú výhovorku nato prečo to vlastne nedopadlo tak ako malo: „Vieš, moji rodiča ma nechceli pustiť na tú školu.“ „Ale nemal som dobré maturitné vysvedčenie, triedna na mne sedela...“ Dôvody ktoré sme si našli lebo sa nám proste nechcelo, možno naša tvrdohlavosť nebola dostatočne veľká na to doskladanie. Uvedomila som si dve veci: Múzu by nemal ignorovať nikto mal, by vnímať svet natoľko intenzívne aby ju jednoducho neprehliadol. Ďalším bodom bolo, že skladanie Puzzle je iba na nás, niekedy sa stane, že nám pri tom niekto pomôže ale v tej naozajstnej realite sme na to len my.

Nech sa Vám darí skladať a nezabudnite na Múzu Vaša Kristína alias Kristen :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?