„Šikanovanie – téma ktorá je stále tabu...“

Autor: Kristen Luptáková | 12.11.2011 o 19:00 | (upravené 12.11.2011 o 20:34) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  867x

Bola som v šoku z toho čo som si nedávno k  tejto téme prečítala na internete. Šiestaci sa pustili do svojho len jedenásťročného „spolužiaka“ a nakoniec ho zo školy musela odviesť záchranka.  Tento incident sa stal v malej dedinke neďaleko Prešova.  Správa ďalej uvádza, že Benjamína v škole šikanovali už dlhšiu dobu ale v škole si údajne nič nevšimli.  Tak odkiaľ je potom známe, že napádanie tohto chlapca trvalo dlhšiu dobu? Niekto o tom predsa vedieť musel.  Naozaj sa nenašiel nikto z jeho spolužiakov kto by sa ho v kolektíve zastal? V tomto prípade by som to nezhadzovala na vek pretože dnes sú deti vo veku 12 rokov tak vyspelé, že dokážu racionálne uvažovať a rozlíšiť čo je dobré a čo zlé. Kde sa teda v tomto prípade stala chyba?

 

Chlapec o dlhodobom šikanovaní nehovoril tvrdí, že nechcel byť „bonzákom“ a tak bol radšej ticho. V kolektíve bol slabším článkom či je dnes bežné. V každom kolektíve sa nájde minimálne jedna osoba ktorá ľudovo povedané „nezapadá.“  Stále ma však poštucháva otázka: „Prečo niekto nezakročil už skôr?“ Žiak bol napádaný pravidelne, brali mu desiatu a dávali facky. Aj napriek tomu sa v celom kolektíve nenašiel ani jeden jedinec čo by mu pomohol. Učiteľka len neurčito skonštatovala: „Bol slabší článok a tak si ho v triede vybrali za obeť. Táto trieda je dokonca dva roky zapojená do projektu proti šikanovaniu a tak mi to v tomto prípade príde priam neuveriteľné.

 

Od čias kedy som chodila na Základnú školu ja sa teda toho veľa nezmenilo. Vlastne sa v oblasti takého závažného problému ako je šikanovanie nič neposunulo ani o milimeter. Sama som totiž bola obeťou šikanovania a zachovala som sa presne rovnako. Zo strachu, že sa to ešte zhorší dlhodobo som mlčala. Až som to raz psychicky nezvládla a dostala som to zo seba von. Moja škola sa zachovala priam identicky. Spolužiaci síce po vyhláškach riaditeľky prehovorili, ale skončilo to Rovnako ako v prípade Benjamína. Pokarhanie a zhoršená známka zo správania. Viete čo nasledovalo potom? Celá moja trieda sa mi ospravedlnila. Keďže nie som nejaká mrcha povedala som si, že im odpustím ale nezabudla som doteraz...

 

Neviem si k nim vytvoriť pozitívni vzťah a myslím si, že sa ani ne je čo čudovať . Najviac ma na celom probléme šokuje, že škola sa vo väčšine prípadov  (ako aj v mojom),  snaží takéto situácie ututlať a v mnoho prípadoch urobiť z obete idiota. Áno priznávam, že sú decká ktoré vyslovene provokujú. Ale vo väčšine je to  tak, že šikanujúci si vyberie šikanovaného v podstate len z dôvodu, že mu je nesympatický. Okrem toho, že ja sama som bola šikanovaná tak som sa aj šikanovaného zastala a prípad sa vyriešil. K postoju škôl to zhrniem asi takto. Veľa zohrajú aj peniaze a tak sa často takéto závažné veci ani neriešia. Odkiaľ nabrala záhadne o mesiac neskôr škola peniaze na nové okna?

 

Ďalší prípad hovorí za všetko. Nedávno strčil chlapec do kovového zábradlia brata môjho priateľa. Volajme ho Janko Hraško. Janko Hraško (obeť) pochádza z dobrej rodiny, nie je agresívny. Zas si niekto potreboval dokázať, že je niečo viac a tak si vybral slabšieho. Som zvedavá ako sa k tomu zachová škola. Vraj útočník dostal poznámku to mi je ale útecha. Som veľmi nahnevaná, že o tomto probléme sa nerozpráva nahlas a všetko čo sa okolo neho deje sa v podstate ututlá alebo sa kompetentné osoby tvária, že sa nič nestalo. Verím, že sa to pohne  časom o ďalší krok. Ale to je asi príliš naivné.  Netvrdím, že zahraničné školy sú dokonalé ale v takomto prípade sú žiaci vylúčený zo školy. U nás by som zaviedla ešte tvrdšie tresty lebo to čo sa deje je priam katastrofa.  Viem, že učitelia majú nízke platy ale často krát ich práca natoľko pohltí, že si nevšímajú svoje okolie. Občas treba otvoriť oči. Škola už zrejme nie je tak bezpečné inštitúcia ako za starých čas...

Text: Kristína Kristen Luptáková©

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?