„Televízia bez úrovne?“

Autor: Kristen Luptáková | 21.2.2012 o 20:00 | Karma článku: 6,50 | Prečítané:  347x

  Viete si predstaviť jeden deň bez televízie? Ja som ho zažila niekoľkokrát a vždy ma to donútilo položiť si otázku: „Potrebujem ju naozaj k životu?“ Rovnaká situácia sa zopakovala pri nedávnom výpadku televízie a internetu. Po tejto udalosti  som si uvedomila, že televízia sa stala požieračom nášho voľného času. Niekedy sme natoľko unavený, že už nič iné ako „čučať do bedne“ nezvládneme a tak sa usadíme pred toto médium, ktoré nám často vstupuje aj do snov. Čítať knihu sa v tomto období už považuje za nemoderné či stratu času. Ale hľadať útechu v knihách pre mňa predstavuje oveľa viac ako pozerať do plastového monitora. Mám totiž pocit, že v tom plastovom zázraku v poslednej dobe zavládol poriadny chaos.

 

Našu domácnosť dnes tvoria dvaja členovia a tak sa stáva, že sa často ocitnem doma sama. Počas upratovania si vždy pustím hudbu a niekedy televíziu ako „kulisu" aby som mala pocit, že mi niečo „mrmle v byte." Ak si televíziu zapnem pozriem si v nej maximálne správy, nejaký dokument či zaujímavú reláciu. Pozerať film pre mňa nemá zmysel. Pýtate sa prečo?  Odpoveď je jednoduchá: REKLAMA. Reklama je síce vec dobrá a užitočná môže mať informačnú hodnotu, pomôcť pri výbere nového auta ale ako sa hovorí: „Všetko má svoje hranice."  Slovenské televízie sa chvália, že dnes sme boli jednotka na trhu, kupujeme novú a skvelú reláciu, natáčame seriál. Ale problém je v tom, že z televízie sa časom stal priestor nie len na propagáciu svojich programov ale stala sa hlavne priestorom na platenú reklamu pre stovky firiem. Preto je pre ľudí mnoho pohodlnejšie porušiť všetky písané aj nepísané dohody o tom, že nelegálne sa nič nesmie sťahovať. Však čo je pre Vás komfortnejšie? Využiť Internet a pozrieť si film bez obmedzenia alebo tráviť čas pri reklame do rána?

Tŕňom v oku je pre mňa aj spravodajstvo ktoré časom stratilo na úrovni. Televízia ktorá sa dnes označuje za jednotku na trhu nám ponúka denne „pestrú paletu."  Však vyberte si sami: Vražda, politická kauza a zas zbytočná smrť. Nedávny prieskum tvrdí, že čoraz viac ľudí máva depresie a niet sa čomu čudovať. Preto posielam jednu veľkú pochvalu televízií TA3 za ich pozitívne správy ktoré v rámci programovej štruktúry ponúka.

Žurnalistika. Sen mnohých ľudí. Stať sa moderátorom, redaktorom v rádiu alebo televízií je dnes priam nemožné. Povedzme si na rovinu však dnes je všetko po známosti a mnoho talentov tak po štúdiách zostane mnoho dohľad. Rovnako to platí aj o herectve. V médiách sa stále dokola objavujú tie isté tváre/hlasy a mňa to začína dosť nudiť. Skúste si postiť päť nahodených filmov (samozrejme s dabingom) za sebou a určite nájdete minimálne jednu zhodu. Televíziám by som odporučila miesto komerčného formátu radšej dať priestor mladým hercom, spisovateľom a scenáristom. Myslím, že Vám to prinesie oveľa väčší osoh:).

Čo mi z toho všetkého vychádza? Pustím si BBC aby som videla skutočné a objektívne správy. Zapnem si TA3 aby som zo správ nemala samovražedné skony. Poruším dohody alebo miniem peniaze na DVD aby ma z reklám neporazilo. Nakoniec si vezmem do ruky knihu ktorá je vraj strašne nemoderná a užijem si pohodu najvyššieho stupňa;)....Pretože aj ja som ten človek čo ignoruje reklamu!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?