„Nech žije čítanie!“

Autor: Kristen Luptáková | 1.4.2012 o 20:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  227x

„Prečítal som asi jednu knihu za život a aj to myslím, že nie úplne celú." Počula som niekoľko mesiacov dozadu z úst sedemnásťročného chlapca. Ja som len nechápavo pozerala a mala som pocit, že som zrejme z Marsu. Ako je možné, že niekto na prahu dospelosti má „na konte" toto hrôzostrašné číslo? Na svoj vek (v utorok som oslávila dvadsať) som prečítala už celkom dosť kníh. Okrem kníh, časopisov čítam blogy a prakticky čokoľvek čo ma zaujme. Možno sa jeho (ne)čítanie dá „ospravedlniť" faktom, že knihy sú dnes drahé ale ja to ako ospravedlnenie neberiem. Viem, že ak si nájde peniaze na alkohol tak by kniha nemala byť problém. Čítanie sa síce zdá jednoduché ale ku knihe si treba vybudovať vzťah presne tak isto ako k domácemu zvieratku. Knihy si treba vážiť ale na ich čítanie treba aj dospieť.

Spomenula som si na obdobie mojej puberty. Niekedy v časoch veľkého „boomu" kníh z prostredia mladého čarodejníka Harryho Pottera som dostala prvú časť tejto ságy. Prečítala som prvú kapitolu a o niekoľko dní som knihu odložila niekam preč. Neviem si však túto situáciu predstaviť dnes. Všetky peniaze ktoré sa mi dostanú do rúk totiž míňam na knihy. Dokonca som ochotná dlhodobo sa niečoho zrieknuť a na knihu si šetriť. Myslím si, že kniha je pre človeka po investícií do štúdia a nehnuteľnosti jedna z najlepších vecí. Kniha Vám rozšíri obzor, ponúkne relaxáciu či donúti Vás zamyslieť sa nad životom. Preto ak mi niekto vo veku 18 a viac povie, že ho knihy nudia dokážem sa iba čudovať...


Viete, že knihy Vám môžu veľa povedať aj bez toho aby ste ich otvorili? Ak idem niekam na návštevu prvé miesto kam padne môj zrak je knižnica. Vždy si so záujmom pozerám čo všetko tam majiteľ má. Knižnica vie o človeku povedať viac ako si myslíte. Viete podľa nej odhadnúť koníčky či „vlnu myslenia" človeka. Možno o Vašich priateľoch zistíte veci ktoré neviete a to aj napriek tomu, že sa poznáte dlhé roky. O knihách sa počas rozhovoru aj vďačne konverzuje. Neviem ako Vy ale ja mám strašne rada debaty o knihách. Rada si s kýmkoľvek vymením názor alebo dojem z knihy. Často sa mi stane, že sa dozviem mnohé veci ktoré som v knihe prehliadla.


Knižka nie je len o peknom obale ale najmä o jej obsahu. Je to ako s človekom. Pokiaľ odsúdite človeka len na základe toho aké má na sebe oblečenie časom zistíte, že je to chyba. Pretože človeka skutočne spoznáme až vtedy ak nahliadneme do jeho vnútra. U kníh nestačí len obal treba precítiť ich obsah a použiť pri ich čítaní srdce. V dobe televízie, internetu a rádií sa knihy dostávajú do úzadia. Všetko toto by zlepšilo čítanie v školách. Prečo čítať „storočné knihy" povie si 12-ročné dieťa. A ja sa mu takpovediac ani nečudujem. Čítať klasického básnika kt. navyše používa aj svoj jazyk je pre takéto dieťa ťažké a pre teenagera zas nudné... Preto by som voľbu knihy nechala na samotného školáka. Čítal by to čo by chcel a dokonca by v škole ukázal čo ho vlastne zaujíma.


Vieme, že kníh je na trhu momentálne až príliš veľa. Nedá sa však povedať, že sa kupujú ako „teplé rožky." Preto som za zrušenie dane na knihách. Možno si poviete: „Načo?" Veľkú suma to určite nie je. Ale naozaj? Skúste si zobrať v kníhkupectve napríklad tri knihy ktoré si chcete kúpiť. Ak si odrátate DPH zistíte, že tá suma až taká zanedbateľná nebude.

Nech sa Vám číta dobre a často...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?