„Facebookovo-vzťahová níž“

Autor: Kristen Luptáková | 9.1.2014 o 18:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  142x

V prvom rade chcem každému z Vás poďakovať za priazeň v roku 2013. V roku 2014 Vám prajem veľa lásky, úspech v škole/práci a HLAVNE pevné zdravie. Myslím si totiž, že zdravie je to najväčšie bohatstvo ktoré máme :)! Raz som povedala jednu vetu: „Som ako špongia - nasávam." Z tejto vety sa stal časom vtip ale v tej chvíli som hovorila o podnetoch. Podnetoch na písanie. Všetky ich zbieram zo svojho života. Inšpiráciu nájdete na stretnutiach s priateľmi, na ulici či v MHD..Dnešná téma je určite známa každému z Vás. Sociálne siete prišli do nášho života už dávnejšie. Ale asi najviac do nášho života zasiahol Facebook. Občas si myslím, že si Mark svoj projekt mal naozaj ponechať na univerzite. Že si bez neho neviete predstaviť život? Ale život bežal aj bez neho a predstavte si, že to bolo len pár rokov dozadu. A myslím si, že sa žilo bez Facebooku jednoduchšie a plnohodnotnejšie. Napadlo Vám, že od chvále príchodu Facebooku do nášho života sme pohodlnejší? Uzavretejší? Jednoducho menej komunikujeme. Prečo ísť na kávu a rozprávať sa keď si stačí zapnúť Facebook či inú sociálnu sieť? Naozaj sú sociálne siete k životu tak potrebné? A prospievajú nám alebo naopak?

 

Tento článok sa určite nebude niesť v duchu: „Sociálne siete sú úplne nanič". Chcem sa skôr zamerať na „vzťahy vs. sociálne siete..." V poslednom čase počúvam od svojich priateliek smutné fakty ohľadom vzťahov. Najhoršie na tom je, že príčina ich problému a často aj krachu je v poslednom čase sociálna sieť. A aké sú Vaše skúsenosti?

Peťa: „Sociálne siete, pokiaľ sú využívané na to, na čo sú určené, sú určite prínosom. Ak umožnia zostať v kontakte ľuďom, ktorí sú od seba ďaleko alebo nemajú možnosť stretávať sa častejšie, je to veľmi praktická vec. Ak sa však vymknú spod kontroly tak dokážu ublížiť, spôsobiť intrigy, rozhádať vzťahy. Aj keď pravdupovediac, sociálne siete sú len nástrojom, pretože tie intrigy spôsobujú ľudia ...a ľudia to robili a budú robiť asi vždy, či už v praveku pri chytaní mamuta alebo na Facebooku v komentároch .. takže treba ich využívať s mierou, neriadiť si celý život tým "čo niekto napísal".. pretože sociálne siete sú dobrým sluhom, ale zlým pánom.."

Erika: „Podľa mňa všetkého veľa škodí a týka sa to sociálnych sietí keď tam človek ide cez deň párkrát je to v poriadku. Ale ak tam niekto presedí celý deň a nemôže sa odtiaľ odlepiť,  zanedbáva tak osobné stretnutia s priateľmi je to zle. Ja chodím na Facebook len kvôli priateľom s ktorými nemôžem byť v osobnom kontakte, hlavne kvôli diaľke. Podľa mňa sociálne siete ničia vzťahy medzi ľuďmi. Napr. jedna kamarátka sedí nonstop na Facebooku a zapája sa do rôznych súťaží..."

Martin: „Vieš, že u mňa je to trochu inak. Na sociálne siete nedávam žiadne súkromné informácie (či som vo vzťahu a podobne). Facebook používam na utužovanie a nadväzovanie priateľstiev. Ak niekoho nového spoznám tak ho požiadam o „FB". Vzťahy skôr  narúša a spôsobuje podľa mňa rôzne nezhody."

Ja sama som ešte na základnej škole zažila zneužitie profilu. A priznám sa, že to nebolo príjemné. Z vlastnej vôle by som sa tam ani neregistrovala ale, čo povedať? Chcela som zapadnúť a bola som malá a blbá. Dnes sociálnu sieť používam hlavne na uverejňovanie mojej tvorby. Cez sieť kontaktujem kamarátky rozbehané po celom svete a rovnako tu často- krát nájdem aj zaujímavé informácie. Je však smutné, že cez sociálne siete sa vedú doslova vojny. Facebook sa stal žiaľ aj prostriedkom na šikanu a osočovanie. A ak tam zverejňujete naozaj všetko nie je to bezpečné. Takže sociálne siete áno...ale všetko má svoju mieru. Drobná rada na záver: Ak nájdete na sociálnej sieti niečo, čo Vás znepokojí riešiť sa to oplatí „FACE TO FACE..." A v akomkoľvek vzťahu je najpodstatnejšia otvorená a hlavne osobná komunikácia.

Vaša Kristen

P.S. Poďakovanie si zaslúžia Peťa, Erika a Maťo za ich názor na tému... Bez Vás by to nemalo správnu šťavu...:)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?