„Posledná možnosť, že v tomto roku Pojedeme k moři!“

Autor: Kristen Luptáková | 27.7.2014 o 14:15 | (upravené 27.7.2014 o 21:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  208x

Posudzovanie, porovnávanie a škatuľkovanie. Presne takéto reakcie som počúvala pri otázkach na film Jurku Mádla POJEDEME K MOŘI. Veľmi ma mrzelo, že ľudom mnohokrát pre zaujatosť ušiel tento skvost. Jirko, sa dal na veľký boj. Rozhodol sa, že si sám bude režírovať  film. Nie je to len o tom, že napísal scenár,  obsadil hercov a sadol si na režisérsku stoličku. POJEDEME K MOŘI je film ktorého „iná myšlienka“ dokázala zázrak. Zaujať, rozosmiať, rozplakať a zamyslieť. Nakoniec ocenenia hovoria za všetko. Skôr ako sa film dostal na domácu festivalovú pôdu, zaujal organizátorov medzinárodného filmového festivalu Filmfest v Mníchove ktorý je po Berlinale druhá najväčšia festivalová udalosť. Film zbieral úspech samozrejme aj doma. Jedno prekvapenie pre autora a režiséra striedalo druhé. 

„Film úplne inak“

Na filme Pojedeme moři je niečo odlišné a jedinečné. Nemôže mu to nikto uprieť a nie len príbeh, je jeden z dôvodov úspechu. Jiří Mádl sa rozhodol, že klasickú kameru nechá na pokoji a na snímanie celého filmu použil digitálne zrkadlovky.

Rozprávačom a zároveň kameramanom celého filmu je ústredná postava jedenásťročného Tomáša. Jeho snom je stať sa režisérom, presne ako bol Miloš Forman. Kamera jeho zrkadlovky mu natočí aj to, že život nám často prináša nečakané prekvapenia. Zistí, že veľké tajomstvo má aj jeho najlepší kamarát Haris... 

„Jeden úspech strieda ďalší“

Na 27. ročníku festivalu Finále Plzeň „Cena mezinárodní dětské poroty - Zlín 2014 – koule.“  Cena mesta Zlín pre Petra Šimčáka za hlavnú destskú úlohu. Na tomto festivale udelila medzinárodná porota celovečerných a hraných filmov prvému režisérskemu dieťaťu Jiřího Mádla „Zvláštne uznanie.“ Film mal od úplného začiatku samé pozitívne recenzie či už od odborníkov, alebo verejnosti. Dokonca dokázal rozplakať mužov v kinosále. 

Pojedeme k moři sa skloňuje v zahraničí a očaril dokonca aj Rusko! Kto by to povedal na Mádla? Ja som mu určite od začiatku fandila a podporovala ho. Mnoho ľudí však nevedelo zabudnúť na toho mladého herca čo ich v dobe puberty rozosmial. Ten je však dávno preč. Dôkazom kvality filmu sú aj všetky ocenenia ktoré získal. Nasledovala „Zvláštna cena“ od Gorky Film Studio na festivale VOICES vo Vologde. Čo bude nasledovať ďalej? Filmu určite prinesie ešte veľa prekvapení pre autora a jeho fanúšikov.

 

„Škatuľkovanie Vás oberie o zážitok“

 Ak si to tak spätne premietam, nasleduje otázka ktorá Vám vypláva na povrch v súvislosti s filmom Pojedeme k moři. Nič vo Vašom živote nie je nedosiahnuteľné či nemenné...

Tak proste zabudnite na „škatuľky.“ Mádl už predsa nemá 15 rokov a posunul sa autorsky, osobnostne či herecky.  Zabudnite na to čo bolo. Vnímajte veci ktoré sa okolo Malého českého Formana dejú teraz lebo šanca nie je nekonečná.

Tento film je emocionálna bomba ktorú  len tak ľahko nespracujete. Zasiahne Vám do srdca, mysle a života. Možno si uvedomíte hodnoty, chyby či urobíte v živote zásadné rozhodnutia.  Budete sa smiať plakať a odvracať od plátna. Zaručujem Vám však, že o filme budete premýšľať a na „starého Mádla“ rozhodne zabudnete. Ten už dávno dospel a v každej sekunde filmu budete cítiť emócie ktoré pri písaní prežíval.  

„Posledné šance pozrieť si film!“

Máte posledné šance pozrieť si tento film. Včera som jednu nezmeškala ja v Kino Světozor – Praha. Dnes v tomto kine máte rovnakú možnosť aj Vy! O 16:15 hod. Viac informácií nájdete TU: http://www.kinosvetozor.cz/cz/. Jedná sa o kino ktoré ma neskutočne krásnu atmosféru. Kino ktoré potvrdzuje, že pravá atmosféra sa v multiplexe navodí len ťažko.

 

Ďalšiu  možnosť máte ešte v utorok 29.7.2014 – (21:30) SLAVONICE - LETNÍ KINO NÁMĚSTÍ. Užite si film a hlavne ho sledujte srdcom. Presne tak ako ho Jiři Mádl napísal...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?