„Rituál“

Autor: Kristen Luptáková | 11.1.2015 o 18:00 | (upravené 20.1.2015 o 21:58) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  287x

Keby som sa nepozrela do kalendára tak by sa mi ani nechcelo veriť, že dnes má snežiť. Apríl. Presne na tento mesiac, by som to tento víkend odhadla. Stovežatá je počas celého víkendu upršaná a smutná. Mala som ma pláne kino ale nakoniec som zostala sedieť doma. Prevažne som pozerala niečo na počítači, písala a dosť veľa premýšľala. Práve teraz si po dlhej dobe púšťam Enyu a už som zabudla aká vie byť jej hudba krása. Len ju treba vnímať úplne hlboko. Je to ako ocitnúť sa v rozprávke a dokonca si tú rozprávku môžete režírovať...

 

Niekedy nám v režírovaní nášho života pomáhajú ľudia. Rodina, priatelia ale aj rôzne osobnosti ktoré ani netušia o našej existencií. Ešte niekedy v začiatkoch môjho pobytu v Prahe sa mi do rúk dostalo video: „VOREL LESNÍ Ze života filmového režiséra“. Je to rozprávanie známeho českého režiséra Tomáša Vorla staršieho (Cesta do lesa, Gympl, Vejška a i.). Musím priznať, že vždy keď ma chytí „kríza“ tak si to video rada pozriem. Okrem iného hovorí o tom ako nás táto doba pohltila. Rýchlosť žitia, technológie, neosobná komunikácia.

Keď pociťuje tlak sám nasadne do svojho Jeepu v ktorom prespáva, kúpe sa v rieke a varí si čaj na ohni. Jednoducho strávi pár dní v lese, ďaleko od ruchu veľkomesta. Ja mu túto vymoženosť v dobrom závidím. V momente ako som začala žiť v jednej z metropol uvedomila som si, že mi veľmi chýba les a pokoj. Celé detstvo som strávila v našom dome a ten je doslova v lese. Slniečko a vtáky sú Vaši najlepší priatelia a je to ideálne miesto na reset.

V Prahe som však zrazu tento reset nedokázala nájsť. Potom som si spomenula na to ako Tomáš hovoril o tom, že by sme si mali z úplne bežnej veci urobiť vo svojom živote rituál. Ranné vstávanie – rituál, pitie čaju – rituál. Uvedomila som si, že žijem tak hekticky, že som reálne prestala žiť.

Uvedomila som si, že Tomáš mal vlastne pravdu. Spomenula som si, že keď si chce resetovať myšlienky on, uvarí si čaj a popíja ho aj dve hodiny. Tak prečo som to ešte neskúsila? Čaj predsa milujem! Presne tak som si vybudovala rituál pitia čaju. Varím si ho vždy cez víkend a zistila som, že chutí lepšie ako kedykoľvek predtým. Pretože si ho vychutnávam. Niekedy len tak v tichu a robím si resumé celého týždňa. Niekedy, si pustím film (napríklad niečo od Tomáša :)) a proste si to užívam. Presne tak ako si užívam písanie tohto článku, Enyu a chuť čaju.

Stala sa dnešná doba. Doba zhonu a technológií. Zabudli sme vnímať obyčajné veci. Urobte si rituál z rannej kávy, cesty do práce alebo obľúbeného jedla. Alebo si proste naplánuje počas každého víkendu príjemnú prechádzku. Vychutnali ste si v roku 2014 sviatočné zákusky? Ja som si akosi zabudla vychutnať samotné sviatky. Boli pre mňa veľmi hektické. Nevadí! Asi si pripíšem na zoznam ďalší rituál. Tak ako raňajky cez víkend, ranná sprcha, pitie čaju. Budem si vychutnávať Vianoce 2015.

Presne tak vychutnajte. Robte si rituál zo všetkého na čom Vám záleží. Lebo sa Vám môže veľmi ľahko stať, že budete len bezduché bábiky. A zrazu si uvedomíte, že ste toho toľko nestihli. Život je príliš krátky a ja som sa rozhodla, že ho nechcem stráviť sama. Chcem sa o moje rituálne záležitosti deliť s niekým koho budú baviť tiež. Len to Vesmíru trochu trvá. Ale ja mu to odpustím pretože viem, že tentokrát mi dopraje niekoho kto bude moje rituálne záležitosti milovať....

 

Tak sa proste zastavte a nájdite si ten svoj rituál..... :)

P.S. Medzičasom sme tu mali SLNKO, dážď  a už sneží....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?