Keď muž nemiluje ženu... ...alebo keď ťaháš za lano vzťahu silnejšie... (II. časť)

Autor: Kristen Luptáková | 8.5.2016 o 20:29 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  2765x

Keď som zverejnila prvú časť mala som trochu obavu. Možno moje slová mnoho ľudí nepochopí správne, budú ma pokladať za feministku alebo čosi horšie. 

Časom som si však uvedomila, že sa jedná o úplne bežné veci, ktoré sa dejú každej/každému z nás. Len sa o nich bojíme hovoriť aj vo vlastnej rodine, nie to ešte verejne. Možno ma po prečítaní druhej časti budete považovať za hlúpu. Možno si budete klásť otázku: „Prečo to nechala zájsť až tak ďaleko?“ Možno preto, že som nevyliečiteľná romantička riadiaca sa heslom, že nádej zomiera posledná. Alebo je odpoveď úplne jednoduchá. Tento vzťah ma mal naučiť to čo nechcem. Písať o svojej vlastnej hlúposti je niekedy veľmi frustrujúce ale vedomie, že moje zlé rozhodnutia už možno nikto nezopakuje dokonale postačí. Prajem príjemné a snáď poučné čítanie.  

Keď sú priatelia viac ako TY“

Ich poznám šesť rokov a Teba, len tri mesiace...“ Myslím, že na túto vetu nikdy v živote nezabudnem. Po nej som mala rezignovať ale ja hlúpa som mala pocit, že asi robím niečo zle. Nech ma niekto nepochopí nesprávne je samozrejmé, že priateľstvo je dôležité. Ale je na mieste odsúvanie vzťahu na druhú koľaj? Ako píšem v predošlej časti, som zástancom toho aby partner vo vzťahu nestratil seba. Tak ako je namieste začleniť nového partnera do nášho života, potrebujeme aj tú chvíľku pre seba na lakovanie nechtov, opravu prevodovky, kino s kamarátkou či pivo s najlepším priateľom. Akonáhle ťa však partner nezačlení do svojho života, ber nohy na ramená a utekaj. Mne síce bola preukázaná tá „česť“ stretnúť asi najväčšie „poklady tohto mesta“ ale podcenila som jednu vec. Intuíciu. V partií som sa nevedela aklimatizovať (nakoľko sa väčšinou požíval alkohol v podniku prípadne na hokejovom zápase). To som však ešte netušila, že pokiaľ sa tejto „srandy“ nezúčastňujem som jedna veľká téma. Vraj má na viac ako na mňa, nepeknú a nepríťažlivú. Uznávam, že nie každému môžem byť sympatická ale je fakt, že som vždy bola štíhla, pekne upravená a oblečená (váha vtedy 46 kg pri výške 168 cm). Partner to ťahal pomaly na 100 kg a bol nižší odo mňa. Mne však záležalo na tom, že je starší a verila som ilúzií, že ma niečo naučí. Aj naučil. Otvoril mi oči a zistila som čo vo vzťahu nechcem. Takže pevné priateľstvo jednoznačne áno. Ale všetko má svoje hranice.

Keď si nevie utvárať svoj názor...“

Milujem fakt, že svet okolo nás nám ponúka mnoho inšpirácie. Pre mňa sú to hlavne ľudia čo tvoria. Zaujíma ma všetko čo sa okolo nich deje. Či niekam napreduje ich tvorba, majú sa dobre v súkromnom živote a často sa inšpirujem aj v názoroch. Čo sa deje ak tvoj partner svoj názor nemá? Je dosť pravdepodobné, že nič. Minimálne v jeho živote to s určitosťou dotiahne maximálne na nejakú „pozíciu“ ktorej sa bude držať pretože má nedostatok sebavedomia a odvahy. Dodnes si spínam na veľmi konkrétne situácie keď prišiel už môj EX partner zo záťahu a veta sa začínala: „Ten a ten povedal, že...“ Je úplne prirodzené ak sa zhodneme v názore. Lenže nie v prípade, že smeroval ešte pred týždňom doľava a dnes už opačne. Pokiaľ si vo veku blížiacom sa k tridsiatke nevieš urobiť svoj názor tj. musíš napodobňovať je to smutné.

Vo vzťahu s (NE)EGOM“

Keď je jeho EGO väčšie ako láska k tebe vedz, že ideš hlavou proti múru. Ten náraz ti ne len, že môže spôsobiť otras mozgu, ale možno ťa úplne zničí. Ak má rád viac seba ako teba, bude sa to odrážať vo v mnoho oblastiach spolunažívania. Hovorí sa, že ak chceš naozaj milovať partnera je potrebné začať od seba. Tento muž sa mal natoľko rád, že si dovolil ponižovať slovne nie len mňa, ale aj mnoho ďalších ľudí. Svoj názor považoval za najdokonalejší a žena je predsa súca len na deti a varenie. K čomu sú nám banány v obchode keď nemáme prácu? Akonáhle sa pri ňom začal prejavovať niekto „opačného prúdu“ začal na neho bezhlavo útočiť. Lenže toto EGO bola v skutočnosti len jeho maska. Maska, ktorá mala schovávať fakt, že mu vadí jeho váha, vzhľad a hlavne nedokázal prijať fakt, že po jeho boku stála priebojnejšia osoba než je on sám. Iste, že aj ja mám mnoho chýb. To všetci. Pretože ak by svet okolo nás fungoval dokonale, všetko padne ako domček z karát. Preto nedovoľme aby naše egoistické správanie a nedostatky ničili niekoho kto nás miluje. 

Keď obracia lásku proti tebe“

Neexistuje nič horšie, ako keď ťa partner začne citovo vydierať. Myslím, že ak dôjde do tohto štádia je to asi ten najväčší dôkaz nelásky k tebe. Často som počúvala vetu ktorá začínala: „Ak ma ľúbiš tak...“ Dokonca ma dokázal tak manipulovať, že som robila veci ktoré by som normálne nerobila nikdy. Ak sa táto fráza objavuje v tvojom vzťahu tiež, partner by mal zaradiť do slovníka slovo KOMPROMIS a najpodstatnejším elementom je vzájomne sa rešpektovať. V žiadnom prípade nemôže tvoju lásku používať ako zbraň proti tebe a vnímať ju ako slabosť.

Citové vydieranie žiaľ zažila aj moja dobrá kamarátka. Neraz odpustila niekoľko nevier. Písala si pre a proti. My sme sme sa ju snažili podporovať ale zároveň poukázať na fakt, že ak raz rozbiješ vázu a nájdeš všetky časti aj napriek faktu, že použiješ sekundové lepidlo váza už nebude ako keď bola nová. Odpustila raz, dvakrát. Až nakoniec nabrala dostatok odvahy na koniec. Začal písať, že ju miluje, nechce stratiť a všade ju sledovať. Napísal jej, že ju pred rodinou požiada o ruku. Vtedy som si uvedomila, že jeho správanie mi pripadá na diagnózu. O ruku ju požiadal ona povedala, že mu hneď neodpovie. Nakoniec však odmietla. Určite aj ona sama pochopí, že urobila najlepšie rozhodnutie. Pretože klamár zostane klamárom a manipulovať bude stále.

Keď chce ľútosť miesto motivácie“

Partner neurobil skúšky. Nie preto, že by nemal dostatok inteligencie prípadne času. Čas venoval radšej priateľom a svojmu autu. Prišiel aj za mnou a chcel aby som ho ľutovala. Mne to však ľúto nebolo a tak som ho podporila, že to určite zvládne. Pretože sa opäť ukázalo, že každá akcia má aj reakciu. Tak ako je potrebné mať svoj názor, netreba zabudnúť ani na rebríček priorít. Respektíve jeho správnu organizáciu. Ak od teba partner očakáva, že ho budeš ľutovať za jeho nesprávne rozhodnutie sám seba pred tebou zhadzuje. Samozrejme, že opäť dokazuje len svoje slabosti a stráca status CHLAPA.

Keď ťa nepodporuje ale snaží sa urobiť z teba svoju verziu“

V článku o mojich rituáloch som spomínala, že mi záleží na fakte aby bol partner vo vzťahu sám sebou, ale zároveň sa ma nesnažil pretvárať. Ja asi dodnes nezabudnem na prvú návštevu mojej „potencionálne svatky“ ešte, že dnes sa nad ňou dokážem veľmi zabávať. Vtedy mi však padla veľmi zaťažko. Strašne často mi hovoril, že mi nepristanú moje okuliare. Neuvedomila som si, že si ich podvedome začínam skladať a vyhovárať sa na bolesť očí. Okuliare mám na aktuálnej fotografií, môžete si urobiť názor. Ako poslušná budúca nevesta som sa nahodila, zobrala fľašu bieleho a kvety. Ani zo mňa nestihla opadnúť úvodná tréma a už som si skúšala kopu rámov vraj, že teta môjho budúceho má očnú optiku. Tie čo mám sa mi vôbec nehodia a mala by som zmeniť strih riflí, že mám vypuklú zadnicu a moje sa mi nehodia. Mala som chuť kopnúť do seba fľašu ktorú som priniesla. Celá situácia sa mi zdala nesmierne ponižujúca a mala som pocit, že som sa ocitla na inej planéte. Celá táto časť nás opäť vracia k budovaniu si vlastného názoru. Keďže sa mi sám priznal, že ukázal mame moju fotografiu. Po jej konštatovaní sa jej názor zrazu stal jeho názorom. Okuliare mám dodnes a nakoľko sa mi konfekčná veľkosť nezmenila rifle nosím pravdepodobne tiež :).

Pár viet na záver...

Základom každého vzťahu je vzájomná úcta a rešpekt. Do vzťahu vstupujú nie len opačné pohlavia ale i opačné náboženské/politické presvedčenia. Nie je umením vo vzťahu „pritakávať“ práve naopak, stáť za svojím názorom a zostať sám sebou. Občas je samozrejme potrebné ustúpiť či dať priestor pre diskusiu a hľadanie správneho kompromisu. Nie je umenie razantne všetko zhodiť z dôvodu, že náš partner pozerá na svet inak. Umením je snažiť sa porozumieť a akceptovať. Úlohou tohto článku bolo len poukázať na veci ktoré sú z môjho (opakujem môjho) pohľadu vo vzťahu dvoch ľudí neakceptovateľné. Mnohé veci som sa rozhodla ponechať si pre seba a možno, že sa časom rozhodnem o nich hovoriť. Článok sa mi písal veľmi ťažko ale niektoré veci pochopíš možno až v momente, keď o nich začneš otvorene rozprávať.

Majte krásne dni plné partnerského porozumenia.

Vaša Kristen

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikas: Stojím za ústavom na kontrolu liečiv. Ani ja by som Sputnik zatiaľ nepovolil

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koniec konšpirácií, Lučanský spáchal samovraždu

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

Komentár Zuzany Kepplovej

Koalícia urazených zúfalcov sa hlási

Túto vládu utrápia.


Už ste čítali?