Strach... Tvoj najväčší súper.

Autor: Kristen Luptáková | 6.6.2016 o 18:00 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  269x

Všetci máme svoje sny. Častokrát sú práve maše sny „motorom“ čo náš ženie. Bez ohľadu na fakt, že sú možno nereálne, ťažké a zložité neprestávame snívať. Či už ide o nové auto, lepšiu prácu alebo život na úrovni. 

Lenže tak ako máme zimu a teplo, čiernu a bielu, muža a ženu. Boh sa rozhodol, že aj v tomto smere, že to zariadi po svojom. Preto musíš bojovať a narážať na prekážky.  Najviac nám však v dosiahnutí cieľa bráni  náš STRACH.  

Beh na dlhé trate...“

Pár mesiacov dozadu som začala behať. Dodnes nezabudnem na prvé dni. Nevládala som dýchať, mala som strašné bolesti a hneď po prvom dni nasledovala trojdňová pauza. Bála som sa ísť behať znova. Čo ak mi bude zas tak zle? Čo ak neurobím ďalšie pokroky? Mala som STRACH, že to nezvládnem. Zvládla som a dnes zabehnem osem kilometrov. Úprimne teším sa na ďalšie pokroky a hneď ako prestane „štrajkovať“ moje koleno, zas sa do behu znova pustím. Aj napriek faktu, že to bude chcieť o trochu viac energie keďže budem opäť musieť budovať kondíciu. Nakoľko už viem, že to chce trpezlivosť STRACH z neúspechu sa mi podarilo eliminovať.

Strach z neistoty“

Po návrate z Prahy som bola emocionálne zničená, to som však netušila, že v najbližších mesiacoch budem riešiť oveľa zásadnejšie veci. Žijem v regióne kde sa práca hľadá veľmi ťažko bolo samozrejmé, že to určitú dobu potrvá. Každý deň ma ničil strach z toho, že zostanem bez práce. Ľudia vás často utešujú, že aspoň budete mať čas na všetko ostatné (koníčky, šport, priatelia). Každý kto zostal aspoň na chvíľu bez práce vie, že ranné prebudenia určite nie sú príjemné a všetku svoju energiu sústredíme na hľadenie nového zamestnania. Mnohokrát sa mi stalo, že som určitú prácu veľmi chcela a práve neistotu a strach nasledovala porážka.  

(Ne)istoty pre ktoré nám utečie nová šanca“

Nakoľko sa hľadanie práce premenilo na nekončiacu frustráciu rozhodla som sa, že prijmem ponuku vrátiť sa do starej práce. Do spoločnosti som nastúpila hneď po strednej škole a práca ma veľa naučila. Do karát mi hralo aj známe pracovné prostredie a naozaj ten najlepší kolektív na svete :). Lenže v duchu starej, známej vety: „Dvakrát do rovnakej rieky nevstúpiš,“ tentokrát ukázal strach svoju pravú tvár. Celú dobu mi intuícia naznačovala, že sa mám pohnúť vpred. Lenže miesto intuície som počúvala svoj STRACH. Keďže som zažila v práci nepríjemné situácie, strach ma brzdil pred skokom do niečo nového. Mala som STRACH, že sa to znova celé zopakuje. Nakoniec to však Boh zariadil sám. Návrat do „starej“ práce nám možno ponúka istotu. Ale posunie nás vpred?

Strach z posudzovania“

Mnoho ľudí má veľmi nepríjemnú zábavku. Riešia cudzie vzťahy, rozhodnutia a životy celkovo. Väčšina z nich má však chaos vo svojom vlastnom. O živote iného však vedia úplne všetko a určite v situácií toho druhého urobia všetko lepšie. Vážne? Hovorí sa, že nemáme posudzovať toho druhého bez toho, ak neprejdeme aspoň kilometer v jeho topánkach. Preto nemajme STRACH, že nás budú ľudia posudzovať za naše správanie. Sú to v prvom rade naše rozhodnutia. Rozhodnutia, na základe nášho najlepšieho uváženia. Rozhodnutia, ktoré boli predmetom dlhého uvažovania. Preto ak nás ktokoľvek posudzuje STRACH nie je na mieste.

 

Strach utvára priestor na zlepšenie“

Strach nás dokáže brzdiť v plnení našich snov. Ale to len v prípade, že mu to dovolíme. Strach so sebou prináša aj jeden bonus. Dáva človeku priestor na zlepšenie. Priestor pracovať a posúvať sa vpred. Stať sa lepším partnerom, zamestnancom, športovcom. Priblížiť sa k niečomu čo nám doteraz prišlo nedosiahnuteľné. Strach je pre človeka prirodzená emócia. Je to spôsob našej obrany či varovné znamenie. Tak ako môže hrať proti nám, môže sa stať aj naším partnerom. Nedovoľme strachu prevalcovať nás alebo nebodaj položiť na kolená. Nedovoľme strachu zmeniť naše životné rozhodnutia a posúvať sa vpred. Aj keď strach považujeme za naše mínus nebojme sa povedať nahlas: „Mám strach a neviem čo mám robiť.“ A to je niečo na čom teraz intenzívne pracujem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Česi chcú covid oblafnúť. Ako všetko a vždy, ale teraz narazili

Všetci spolu, občania aj ich vodca, úplne zlyhali.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Tajomstvo kurzarbeitu

Prečo nerozdať, keď si môžeme požičať.


Už ste čítali?